ΡΩΤΗΣΤΕ ΜΑΣ

  1. dimitris
  2. Sherlock Holmes
  3. Uncategorized
  4. Παρασκευή, 03 Φεβρουαρίου 2017
Καλησπερα,

κανω την αιτηση διαδικτυακα στο ονομα μου και οι ερωτησεις -οι οποιες αφορουν τα μελη- ειναι οι εξεις :

1) η συζυγος ειναι ανεργη με καρτα ανεργεια.
Το συστημα με ρωταει ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟ μελος ΝΑΙ ή ΟΧΙ
Εγω εβαλα ΝΑΙ, και συμπληρωσα την ιδιοτητα της ΑΝΕΡΓΟΥ (αριθμο μητρωου ΟΑΕΔ, κτλ), ειναι σωστο ?

2) Ο γιος μου ειναι μαθητης λυκειου.
Το συστημα με ρωταει ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟ μελος ΝΑΙ ή ΟΧΙ .
Εγω εβαλα ΝΑΙ, ειναι σωστο ? και δεν εβαλα καμμια ιδιοτητα, ειναι σωστο ?

Θα βοηθουσε εαν καποιος μπορει να μου επιβαιβεωσει ή να με διορθωσει στα παραπανω.

Ευχ.
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:
α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,
β) άγαμα τέκνα, εφόσον:
− είναι ανήλικα έως 18 ετών
http://www.aggelopoulos.net/news/protected-members-law-4172-2013/#.WJTx7VWLRH0
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Καταρχιν ευχ. για το ενδιαφερον.

Η αποροια μου ειναι στον ορο που χρησιμοποιει το συστημα.

Στην συνθεση νοικοκυριου ρωταει για το καθε μελος εαν ειναι
ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟ ... ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Δεν ρωτα εαν το μελος ειναι ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ... ΝΑΙ ή ΟΧΙ..


Εσυ εβαλες τα μελη σου ως προστετευμενα ?
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Βρηκα στο Γλωσαρι του ΚΕΑ αυτο.

---------------------------------------------------------------------------------------
Απροστάτευτα τέκνα θεωρούνται τα ανήλικα μέλη του νοικοκυριού που :

α) είναι ορφανά και από τους δύο γονείς

β)που κανείς γονέας δεν μπορεί να ασκήσει τη γονική τους μέριμνα, λόγω :
1)ασθενείας,
2)αναπηρίας,
3)κράτησης
4)στρατιωτικής θητείας

και που η επιμέλειά τους έχει ανατεθεί με δικαστική απόφαση σε μέλος του νοικοκυριού, για τους σκοπούς του προγράμματος, λογίζονται ως ενήλικες.
-------------------------------------------------------------------------------------

Αρα καποιο μελος για να χαρακτηριστεΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟ πρεπει να ισχυουν τα παραπανω δλδ να φιλοξενουμε στο νοικοκυριο μας ανηλικο τεκνο για τους λογους (α) και (β).

Γλωσαρι ΚΕΑ > http://e-learning.keaprogram.gr/el/Lesson/L03/Asset/258072/faq_manual
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 3
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Τα "προστατεύομενα" μέλη αποκαλούνται φορολογικά πλέον "εξαρτώμενα".
Υπήρξαν κάποιες μικροαλλαγές στους όρους και τις προϋποθέσεις.
Απροστάτευτα τέκνα είναι: Τα ανήλικα μέλη του νοικοκυριού που είναι ορφανά και από τους δύο γονείς ή που κανείς γονέας δεν μπορεί να ασκήσει τη γονική τους μέριμνα, λόγω ασθενείας, αναπηρίας, κράτησης ή στρατιωτικής θητείας και που η επιμέλειά τους έχει ανατεθεί με δικαστική απόφαση σε μέλος του νοικοκυριού.
http://www.iefimerida.gr/news/315173/dimosieythike-i-apofasi-gia-koinoniko-eisodima-allileggyis-ta-kritiria
Σε γενικές γραμμές όλα τα ανήλικα θεωρούνται εξαρτώμενα/προστατευόμενα μέλη.
Απροστάτευτος ενήλικας θα ήταν πχ αν η γυναίκα σου είχε ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ εισόδημα ή το παιδί σου ήταν πάνω από 18 και δούλευε.
Απροστάτευτο μέλος είναι επίσης κάποιος που φιλοξενείς (φίλος, ξάδερφος κλπ).
http://forologikanea.gr/news/poia-einai-ta-prostateuomena-prosopa/
Οπότε στην περίπτωση σου, γυναίκα και παιδί, ΔΕΝ είναι ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟ μέλος, άρα επιλέγεις "ΟΧΙ".
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 4
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Καταθέσεις τί συμπληρώνετε; που το βρίσκετε;
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 5
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Αν και δεν έχω καταθέσεις, κάπου έχει ένα κουτάκι που λέει "σύνολο καταθέσεων".
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 6
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Ναι, αλλά τί ποσό συμπληρώνετε.. μόνο τους τόκους μπορώ να βρω στη φορολογική μου δήλωση (σίγουρα δε συμπληρώνεις τις σημερινές καταθέσεις..)
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 7
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Στο δήμο Σερρών ανακοίνωσαν ότι σε τρεις μέρες αιτήσεων έχει εγκριθεί μονοψήφιος αριθμός! Βγάλτε συμπέρασμα. Εννοείται ότι σε μας που έχουμε κάρτα σίτισης δεν το έκαναν ΚΕΑ για να μας κόψουν και την κάρτα σίτισης εφόσον κάποιοι είμαστε φιλοξενούμενοι και ΚΕΑ δε δικαιούμαστε. Φυσικά αν είσαι πρόσφυγας, μετανάστης κτλ δικαιούσαι 400 ευρώ και ας σε φιλοξενεί το ελληνικό κράτος
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 8
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
0
Votes
Undo
Στα Χανιά διάβασα σήμερα πως εγκρίθηκε μόνο ΜΙΑ (1) αίτηση!!!
χαχαχαχαχα....
Σχολιασμός
There are no comments made yet.
  1. περισσότερο από 1 μήνα πριν
  2. Uncategorized
  3. # 9
  • Σελίδα :
  • 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.