Το πλοίο που δρομολογήθηκε είναι το «Νήσος Χίος» της εταιρείας «Blue Star Ferries», το οποίο και θα προσεγγίζει το λιμάνι του Σιγρίου σε 8 ώρες και 40 λεπτά.
Τα δρομολόγια που ανακοινώθηκαν έχουν ως εξής:
- Από Πειραιά κάθε Σάββατο στις 13:00 για Μεστά με άφιξη στις 18:40 και αναχώρηση στις 19:10 με άφιξη στο Σίγρι στις 21:40.
- Από Σίγρι κάθε Σάββατο στις 23:00 για Μεστά με άφιξη στις 01:30 και αναχώρηση στις 02:00 με άφιξη στον Πειραιά στις 07:40 της Κυριακής.